Արգամ Նորայրի Հովսեփյան
Սիրով ներկայացնում եմ «Դատական փորձաքննության և քրեագիտության հայկական հանդես» (ԴՓՔՀՀ) վերտառությամբ գիտական պարբերականի երկրորդ համարը: Հարկ է նշել, որ պարբերականի առաջին համարը թողարկելու պահից անցած երեք ամիսներիընթացքում խմբագրական խորհուրդն իրականացրել է մի շարք կազմակերպչական գործառույթներ: Մասնավորապես, ներկայումս հասանելի է պարբերականի առաջին համարի էլեկտրոնային տարբերակը (http://www.journal.nbe.am), ինչպես նաև պարբերականի երկրորդ համարում ներկայացված են հեղինակների համար նոր պահանջներ՝ մշակված միջազգային հռչակագրերի, ցուցումների և կանոնների հիման վրա:
Նախատեսվում է 2020 թվականին՝ պարբերականի երրորդ համարի թողարկումից հետո, սկսել ԴՓՔՀՀ–ի Հայաստանի Հանրապետության գրախոսվող գիտական հրատարակումների ցանկում ներառելու գործընթացը՝ գիտակցելով հեղինակների իրավասությունը երաշխիք ունենալու, որ իրենց աշխատանքները հրատարակվում են բոլոր կանոններին համապատասխան գրանցված գիտական պարբերականի մեջ:
Նշեմ, որ ԴՓՔՀՀ պարբերականի երկրորդ համարում ներառված են այն հոդվածները, որոնք ներկայացվել էին ՀՀ ԳԱԱ «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո» ՊՈԱԿ-ի հիմնադրման 15-րդ տարելիցին նվիրված «Դատափորձագիտական գործունեության արդի հարցերը, դատական փորձագիտության և քրեագիտության ժամանակակից խնդիրները, զարգացման միտումներն ու հեռանկարները» միջազգային գիտագործնական գիտաժողովի շրջանակներում, սակայն, պարբերականի առաջին համարի սահմանափակ ծավալից ելնելով, չէին ընդգրկվել վերջինում:
Հատուկ ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ տվյալ պարբերականը դիտարկվում է որպես բաց հարթակ, որը հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն փոխանակվել իրականացված գիտագործնական աշխատանքների արդյունքներով, դատափորձագիտական ոլորտում կիրառվող ժամանակակից մեթոդներով, այլ նաև նախանշել դատափորձագիտության ոլորտի կատարելագործման ուղիները, որոնք վերաբերում են հատուկ փորձագիտական հետազոտությունների իրականացմանը, դատավարական գործողություններում մասնագետների մասնակցությանը, փորձագետների վերապատրաստմանը և այլն:
Ցանկանում եմ նշել նաև, որ ներկայումս ստեղծվել է խմբագրական խորհուրդ, որում ընդգրկված են հեղինակավոր գիտնականներ Հայաստանից, Պորտուգալիայից, Ուկրաինայից և Ռուսաստանից: Սակայն, ընդգծեմ, որ պարբերականի հետագա զարգացման ընթացքում խմբագրական խորհրդի կազմում կներառվեն նաև այլ գիտնականներ՝ ի նպաստ պարբերականի հետագա թողարկումների որակի առավել բարելավմանն ու ընդգրկվածության շրջանակների ընդլայմանը:
Հարգելի գործընկերներ, ուրախ կլինեմ տեսնել Ձեր գիտական աշխատանքների լավագույն արդյունքները՝ հոդվածները, «Դատական փորձաքննության և քրեագիտության հայկական հանդես» պարբերականում:

Director of "National Bureau of Expertise" SNPO, Ph.D.
It is my pleasure to introduce the second edition of the periodical entitled (AJFEC) Armenian Journal of Forensic Expertise and Criminalistics’: It should be noted, that over the past three months from the date of publishing the first edition of the journal, the Editorial Board has managed to carry out a number of organizational procedures.: In particular, an electronic version of the first edition of the journal is currently available (http://www.journal.nbe.am), as well as the second edition of the journal contains the new version of the requirements for authors,, developed on the basis of current declarations and rules. :
It is planned in 2020 after the release of the third edition of the journal, to start the procedure of including the periodical, AJFEC in the list of peer reviewed journals of the Republic of Armenia, realizing the fact that the authors have the right to have guarantees, that they publish their papers in the scientific publication registered in accordance with all rules:
It should be, emphasized that the second edition of the periodical AJFEC, includes the articles that were presented within the framework of the International Scientific-Practical Conference on ‘Current Problems of Forensic Expert Activities Contemporary Problems Trends and Prospects , Contemporary Problems, Trends and Prospects of Development of Criminalistics and , Forensic Expertise''dedicated to the 15th anniversary of the establishment , of SNPO, ‘National Bureau of Expertise’ , of NAS RA, however due to the limited volume of the first edition of the journal were not published in it.:
Of particular note is the fact, that this periodical is considered as an open platform, which allows not only toexchange the results of scientific and practical works, modern methods applied in the forensic field,but also to identif, ways to improveforensic activities related, to the conduction ofspecial expert research, participation of specialists in procedural actions,, training of experts, etc..:
I would like to mention that, nowadays an Editorial Board has been formed, which includes distinguished scientists from Armenia, , Portugal,  Ukraine and Russia. : However, I should note, that other scientists will also join the Editorial Boardwith the further development of the journalwhich will contribute to the improvement of the qualityof subsequent editions of the journal and expansion of the circle of involvement:
Dear colleagues, I would be glad to see the best results of your scientific works – articles, in the periodical entitled ‘Armenian Journal of Forensic Expertise and Criminalistics’. :